Gjithqka ktu
 
ForumPortaliPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 4 Hakerat me te famshem boteror

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 58
Join date : 13/01/2009
Age : 27

MesazhTitulli: 4 Hakerat me te famshem boteror   Sat Jan 24, 2009 11:49 pm

Me Poshte do te mund ti shihni 4 hackerat me te fortë per momentin ne bote.


1-Kevin Mitnik-Ministria e drejtësisë e SHBA e kishte shpallur atë kohë si kriminelin kompjuterik më të kërkuar të të gjitha kohërave. Kur i kishe 12 vjet kishe gjetur mënyrën se si të mashtrojë "Punchcard" sistemin që atë kohë përdornin autobusat, dhe Mitnik e kishte shfrytëzuar për tu vozitur pa pagesë nëpër Los Angeles. Në shkollën e mesme mirrej me mashtrime telefonike. Mashtrimin e parë më të madh, ku kishte përfituar me miliona dollarë e kishte kryer në vitin 1979. Një kohë kishte filluar edhe ta përgjonte FBI, cka kishte konstatuar se ai ishte gabimi më i madh i tij. Ishte arrestuar dhe burgosur për 5 vite. Sot ai mirret me mbrojten në internet tek disa firma më të mëdha në botë.
2-Jonathan James-Është njëri ndër të parët e akuzuar për hakerizëm edhe atë si 16 vjeçar. Kishte arritur të futet në Ministrinë e mbrojtjes së SHBA duke i infektuar me "trojan". Disa herë ishte kyqur edhe në serverat e NASA. Ndër shumë denimet, ai ishte gjykuar edhe me ndalimin e përdorimit të kompjuterit.
3-Kevin Poulsen-i njohur edhe si Dark Dante i cili me aktivitetet e tija kriminele me kompjuter kishe fotuar një "Porsche", duke i marrë të gjitha linjat telefonike, 102, në një radio stacion në Los Angelos, kusht i cili për të fituar çmimin Porsche. Zyrtarisht njihet edhe si i vetmi Haker i cili ka arritur të hyjë në bazën e FBI. I arrestuar edhe i gjykuar me 5 vejt burgim. Pasi doli nga burgu, ndihmoi policinë për të zbuluar dhe kapur pedofilët në internet.Linus Torvalds-Njëri ndër themeluesit e sistemit operativ me emër të njejtë "Linux", i cili edhe ka marrë emrin e tij. Për dallim nga të tjerët, ai dijen e tij nuk e ka përdorë për të përfituar materlialisht, por përdorusve t'i ofrojë një sistem operativ pa pagesë, çka dhe "Linux" është. Bën pjesë në vizionarët kompjuterik të cilët me ndikimin e tyre kanë përparuar shumë teknologjinë kompjuterike
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://shko-lexo.forume.biz
 
4 Hakerat me te famshem boteror
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Neword :: Shkenca dhe Teknologjia :: Te rejat nga Teknologjia-
Kërce tek: