Gjithqka ktu
 
ForumPortaliPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Teoria e Big-Bangut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 58
Join date : 13/01/2009
Age : 27

MesazhTitulli: Teoria e Big-Bangut   Sun Jan 25, 2009 12:13 am

Big Bangu apo Shpërthimi kozmik

Shkencëtarët astronomë thonë se kanë në dorë të pamjet e para që vërtetojnë teorinë e ngritur 25 vjet më pare sipas së cilës, menjëherë pas shpërthimit të madh kozmik, apo Big Bangut, universi u rrit me një shpejtësi të jashtëzakonëshme nga madhësia e një pike në përmasën që ekziston sot. Sipas shkencës, në fillim ndodhi shpërthimi dhe mbarë gjithësia lindi nga një pike e vetme. Kjo ndodhi 13 miliardë vjet më pare. Por çfarë ndodhi menjëherë pas shpërthimit? Kjo është pyetja rreth së cilës shkencëtarët kanë vite që debatojnë. Tani një sondë robot në hapësirë ka regjistruar gjurmët e nxehtësisë së çliruar nga shpërthimi i madh. Rezultati është një hartë e çuditëshme, një pamje e universit në fillimin e tij.

Profesor Çarls Benet, pranë universitetit Xhons Hopkins, thotë se “kur shikojmë këtë pamje ne shohim momentin e fillimit të gjithësisë. Kur mendojmë për rritjen, kemi parasysh një rritje shkallë shkallë, ashtu si fazat e jetës së një njeriu. Përsa i përket gjithësisë, rritja ishte e menjëherëshme dhe pastaj vazhdimisht në rritje apo zgjerim”.

Profesor David Spergel i universitetit Princton thotë se në trilionin e parë të sekondës, universi kaloi një periudhë rritjeje të jashtëzakonëshme me një shpejtësi më të madhe sesa shpejtësia e dritës.

Profesor Spergel ishte anëtar i grupit të shkencëtarëve që kreu kërkime në këtë fushë. Ai thotë se gjatë kësaj periudhe zgjerimi të shpejtë, universi u rrit nga madhësia e një pike në përmasën që ekziston sot.

Shkencëtarët e quajnë këtë “teori inflacioni”, një ide e hedhur 25 vjet më pare. Këto pamje janë të dhënat e para nga hapësira që mbështesin këtë teori. Shkencëtarët thonë se ky është një moment i rendësishëm për të kuptuar kozmosin. Ata thonë se pas shpërthimit të madh, u deshëm 400 milionë vjet për formimin e yllit të pare dhe 13 miliardë vjet të tjerë që sistemi ynë diellor të merrte formën që ka sot. Shkencëtarët mendojnë se universi do të vazhdojë të zgjerohet pa pushim e përgjithmonë. Megjithëse teoria e Big Bangut është teoria mbizotëruese shkencore mbi origjinën e universit. Por disa shkencëtarë që e vënë në dyshim këtë teori thonë se në univers egzistojnë objekte të krijuara më pare se 13-14 miliardë vjet, kur mendohet se ndodhi shpërthimi kozmik, teori që ndoshta nuk mund të vërtetohet kurrë, duke lënë kështu një numër pyetjesh pa përgjigje.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://shko-lexo.forume.biz
 
Teoria e Big-Bangut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Enver Bytyçi:Nihilizmi dhe teoria e argumentit

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Neword :: Shkenca dhe Teknologjia :: Gjeografia dhe Astronomia-
Kërce tek: