Gjithqka ktu
 
ForumPortaliPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Liqeni i Ohrit nje mrekulli Shqiptare.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 58
Join date : 13/01/2009
Age : 27

MesazhTitulli: Liqeni i Ohrit nje mrekulli Shqiptare.   Sun Jan 25, 2009 12:17 am

Liqeni i Ohrit se shpejti mund te shpallet nje mrekulli natyrore,
ky lajm eshte bere i ditur nga faqja zyrtare e ketij evenimenti e cila ka publikuar listen e kantidaturave nga e gjithe bota, liqeni i ohrit eshte nje nga me te medhenjte ne gadishullin ballkanik dhe nga me te vjetrit ne bote sipas studiuesve ai mendohet se eshte 2 deri ne 5 milion vjecar i njohur per bukurine e tij ai eshte shpallur nga UNESCO trashegimi boterore dhe eshte marre nen mbrojtjen e saj ne vitin 1980te
ai gjendet ne nje lartesi prej 695 metra mbi nivelin e detit dhe me nje siperfaqe prej 349 km katrore pika me e thelle e liqenit eshte 289 metra.
Liqeni shtrihet ne kufi me Maqedonine dhe ndahet me te dmth te dyja shtetet kantidojne bashke perreth tij jane 3 qytete Struga dhe Ohri ne Maqedoni dhe Pogradeci ne anen Shqiptare.
Sipas faqes zyrtare ne europe kantidojne 8 shtete me liqenet e tyre Austri Finlande Angli Sllovaki Bullgari Slloveni dhe Kroaci sipas rezulatateve te deritanishme Liqeni i Ohrit eshte ne vend te pare me 300 pike me pas vjen

Austria me 257

Sllovenia me 234

e te tjerat me radhe

votimet jane mbyllur ne 31 dhjetor 2008 por akoma nuk i gjeta diku per rezultatet perfundimtare.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://shko-lexo.forume.biz
 
Liqeni i Ohrit nje mrekulli Shqiptare.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Letërsia shqiptare
» Rritet popullsia shqiptare në Maqedoni
» ARMATA KOMBËTARE SHQIPTARE-D E K L A R A T Ë
» Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike
» Nuk kemi besuar se ekziston një organizim kaq i mirë i FFSHGJ-së dhe i klubeve shqiptare në Gjermani

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Neword :: Shkenca dhe Teknologjia :: Gjeografia dhe Astronomia-
Kërce tek: