Gjithqka ktu
 
ForumPortaliPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Red Bull të jep... infarkt

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 58
Join date : 13/01/2009
Age : 27

MesazhTitulli: Red Bull të jep... infarkt   Sun Jan 25, 2009 12:19 am

Red Bull të jep... infarkt

Sipas rezultateve të një hulumtimi nga Qendra Kardiovaskulare e spitalit mbretëror të Adelaides të Australisë, vetëm një kanaçe me pijen e famshme energjetike, Red Bull, mund ta rrit rrezikun për sulm në zemër, madje edhe te të rinjtë dhe te personat e shëndoshë.
Red Bull, që është i pasur me kafeinë, është mjaft i popullarizuar te studentët, sportistët, personat që punojnë natën etj., pasi që mbulon lodhjen dhe aktivizon organizmin. Mirëpo në të njëjtën kohë kjo pije e bën gjakun të ngjizshëm që është parakusht për zhvillimin e problemeve kardiovaskulare, siç është infarkti. Një orë pas pirjes së Red Bullit sistemi kardiovaskular nuk është normal. Vepron ngjashëm sikurse sistemi i zemrës dhe enëve të gjakut te personat me sëmundje kardiovaskulare. Kështu, në rast se Red Bulli kombinohet me stresin dhe shtypjen e lartë të gjakut mund të jetë vdekjeprurës, pasi që pengon funksionimin normal të enëve të gjakut duke rritur rrezikun për koagulimin e gjakut.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://shko-lexo.forume.biz
 
Red Bull të jep... infarkt
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Neword :: Shkenca dhe Teknologjia :: Mjeksia dhe Shëndeti-
Kërce tek: