Gjithqka ktu
 
ForumPortaliPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Frika nxit sëmundjet e zemrës

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 58
Join date : 13/01/2009
Age : 27

MesazhTitulli: Frika nxit sëmundjet e zemrës   Sun Jan 25, 2009 12:22 am

Frika nxit sëmundjet e zemrës

Personat të cilët vuajnë nga sulmet e panikut janë më të prirë që të sëmuren nga sëmundjet e zemrës, shkruan në revistën "European Heart Journal".
Në bazë të të dhënave, shkencëtarët kanë publikuar se personat nën moshë 50-vjeçare, të cilët kanë sulme të frikës dhe krijojnë panik, janë të rrezikuar tri herë më shumë për të zhvilluar sëmundje kardiovaskulare.

Ky përfundim është nxjerrë nga të dhënat e grumbulluar prej studimeve të cilat kanë përfshirë më shumë se 400.000 persona të të gjitha moshave, ku janë përfshirë edhe 57.000 participantë të cilët kanë pasur probleme me sulmet e panikut.

Studimi ka treguar se në grupet e personave me sulme të panikut me moshë nën 50 vjet, rreziku për të pasur sulm në zemër ka qenë për 38% më i lartë, ndërsa rreziku për t’u shfaqur ndonjë sëmundje tjetër e zemrës ka qenë për 44% më i lartë. Edhe te personat mbi 50 vjet, të cilët kanë vuajtur nga paniku, ka ekzistuar rreziku i shfaqjes së sëmundjeve kardiovaskulare, porse në shkallë më të ulët.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://shko-lexo.forume.biz
 
Frika nxit sëmundjet e zemrës
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Shkruajtën për librin e Skënder Buçpapajt "Frika nga atdheu"!
» Nxitësi për vrasjen e Triumf Rizës, Enver Sekiraqa gjendet në Irlandë
» Ikën nga frika gjyqtari shqiptarë në rastin “Bllaca”

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Neword :: Shkenca dhe Teknologjia :: Mjeksia dhe Shëndeti-
Kërce tek: